جسنجو کنید فرم سفارش
66829270 - 66829271 (021) 98+ info@Moghaddam.dg@gmail.com

دیزل ای سی یو دار (ECU) به چه صورت است؟

مروری بر دیزل ای سی یو دار

دیزل ژنراتور ها از جمله سیستم هایی هستند که برای تامین انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند در مکان ها و موقعیت های بسیاری مورد استفاده قرار بگیرند. دیزل ژنراتور از اجزا و تجهیزات بسیاری ساخته شده اند و از طرفی انواع مختلفی دارند. در این مقاله ما قصد داریم در مورد دیزل ای سی یو دار یا ای سی یو دیزل ژنراتور و نقش و عملکرد آن توضیحاتی ارائه دهیم. ECU مخفف کلمه Engine Control Unit  است و در دیزل ژنراتور دو نقش مهم و اساسی ایفا می کند. از نقش های مهم دیزل ای سی یو دار کنترل دور موتور است که سطح ولتاژ سوزن های انژکتور را تغییر می دهد و در مرحله بعدی میزان پاشش سوخت کنترل و در نهایت دور دیزل تنظیم می شود. دیزل ژنراتور هایی که شامل ای سی یو می باشند دور موتور ثابتی دارند و در نهایت فرکانس خروجی ثابت است. این موضوع باعث می شود که در این دیزل ها کمترین تغییرات را دارا می باشد. در مقایسه با دیزل ژنراتور هایی که گاورنر مکانیکی یا الکترو مکانیکی دارند، دارا بودن ای سی یو در دیزل ژنراتور ها یک مزیت محسوب می شود. از دیگر مزیت های دیزل ای سی یو دار این است که می تواند موتور دیزل را کنترل و حفاظت نماید، این مقوله باعث می شود که تمامی پارامتر های اساسی در وضعیت بهتری قرار بگیرند. شاید این نکته به ذهن برسد که با وجود کنترلر های دیگر در دیزل ژنراتور ها یا سیستم هایی از این قبیل، نیاز ضروری برای وجود ای سی یو وجود ندارد، در حالی که وجود هر کدام از این کنترلر ها برای دیزل ژنراتور لازم است. این موضوع و قرار گرفتن کنترلر های ضروری در دیزل ژنراتور می تواند به کنترل و حفاظت تمامی پارامتر ها و تجهیزات کمک بسیاری کند. کنترل و حفاظتی که توسط ای سی یو در دیزل ژنراتور ها صورت می گیرد توسط سنسور هایی که متصل به ای سی یو هستند انجام می گیرد. در نتیجه می توان گفت که میان کنترلر های دیگر در دیزل ژنراتور و ای سی یو هیچ گونه تضادی وجود ندارد و وجود این کنترلر ها در سیستم ضروری است

مزایای استفاده از ECU  چیست

ای سی یو از جمله ماژول های کنترل کننده در موتور های دیزلی است که نقش بسیار مهمی در کنترل و حفاظت در موتور ایفا می کند. ECU که در برخی موارد ECM نیز نامیده می شود که در واقع می توان گفت قسمت مهم و عمده یک موتور دیزلی محسوب می شود. این قسمت از موتور های دیزلی مسئولیت کنترل و پاشش در انژکتور ها را بر عهده دارد و همچنین این قسمت باعث ترکیب سوخت و هوا نیز می شود. از طرفی دیزل ای سی یو دار می تواند آلاینده های خروجی و حاصل از سوخت را کنترل کند و از جمله سنسور های حفاظتی محسوب می شود. از طرفی می توان گفت دیزل ای سی یو دار عملکرد نظارتی نیز دارد و می تواند بر روی سرعت چرخش شفت و سیستم های خنک کننده نظارت داشته باشد. از دیگر مواردی که برای دیزل ای سی یو دار تعریف شده است می توان به نظارت بر روی شارژر و پمپ نیز اشاره کرد. همانطور که اشاره شد ای سی یو وظیفه کنترل و نظارت را بر عهده دارد که بخش های مختلفی توسط آن کنترل می شود، از جمله این بخش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از ای سی یو در موتور دیزلی نسبت ترکیب سوخت و هوا را کنترل می کند.
  • یکی دیگر از وظایف دیزل ای سی یو دار کنترل سرعت می باشد.
  • از دیگر نقش های ای سی یو در موتور های دیزل این است که انژکتور ها را کنترل می کنند.
  • ای سی یو ها می توانند مقدار ورودی سوخت دیزلی را کنترل کنند و در این زمینه نیز نقش مهمی دارند.
  • ای سی یو ها به پلاریته، نوسان و … حساس هستند، به همین علت می توانند اختلال های موجود در موتور دیزل را نشان دهند تا کاربر یا اپراتور با اطلاع از آن ها مشکل پیش آمده را رفع کند.

 

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×